Książki edukacyjne dla dzieci to właściwie dość szerokie pojęcie. Kluczem do tego zestawienia są takie książki informujące o różnych dziedzinach nauki i życia. Takich konkretach jak: fizyka, biologia, ekologia, matematyka, anatomia, sztuka itd. Warto zaglądać do tego zestawienia, bo uzupełniam ciągle o nowe tytuły.
Ważnym elementem klucza, którym dobieram książki do tego zestawienia, są realistyczne treści i ilustracje, czyli w tym wypadku nie ma mówiących zwierząt, czy latających krów.
To wcale nie znaczy, że książki z nutą fantazji nie mogą być edukacyjne, oczywiście, że mogą! Poświęciłam im zupełnie osobne zestawienie, bo wiem, że do niektórych maluchów przemawia właśnie fantazja, dzięki której przyswajają wiedzę łatwiej. Jeśli Twoje dziecko woli właśnie takie treści, pewnie zainteresują je propozycje z tego zestawienia:
Książki edukacyjne wzbudzające ciekawość małego czytelnika >>
Aktywne czytanie
Jeśli masz ochotę uczestniczyć w tych opowieściach na żywo, zapraszam do miejsca, w którym często pokazuję książki dla dzieci, mądre zabawki i książki dla rodziców, czyli Instagram @ksiazki_AktywneCzytanie
Flaga na maszt!
To jest przewodnik po flagach z całego świata. Od tej książki dosłownie nie można się oderwać, niezależnie od tego, ile ma się lat. osobiście nie jestem „dobra we flagach”, a czytałam z zapartym tchem. pewnie dlatego, że to nie są po prostu narysowane flagi do zapamiętania, ale symbole, których znaczenie poznajemy w każdym rozdziale.
Dowiemy się, co oznacza poszczególne kolory i elementy na flagach, dlaczego niektóre mają zwierzęta, a inne niekoniecznie. Jakie znaczenie ma krzyż na flagach wielu państw. Najogólniej rzecz ujmując, można sobie to wszystko sensownie poukładać w głowie i teraz (tak, dopiero teraz) kojarzenie flag nabrało dla mnie sensu i stało się świetną zabawą. Dlatego właśnie myślę, że tak powinny wyglądać książki edukacyjne, nie tylko informować, ale też nadawać sens wiedzy w nich zawartej.
Tekst i ilustracje Robert G. Fresson
Tłumaczenie Wojtek Cajgner
Wydawnictwo Dwie Siostry
Anatomia. Obraz ludzkiego ciała na wyjątkowych ażurowych rycinach
Atlas i jednocześnie książka z okienkami może bardziej nawet z „ażurkami”. Na niemal każdej stronie możemy zerknąć na realistyczne ilustracje pokazujące np. układ nerwowy, krwionośny, mięśniowy, ale też dotrzeć do środka oka czy ucha.
Ażurowe ilustracje są delikatne, myślę, że taka książka najbardziej przyda się dzieciom w wieku szkolnym.
Wydawnictwo Mamania
W tej serii jest także: Narodziny >>
Jeśli masz ochotę zerknać na filmową recenzję, w której sporo opowiedziałam o tej książce, zapraszam tutaj: Anatomia >>

Kliknij zdjęcie. Sprawdzisz cenę i dostępność.

Kliknij zdjęcie. Sprawdzisz cenę i dostępność.

Kliknij zdjęcie. Sprawdzisz cenę i dostępność.

Kliknij zdjęcie. Sprawdzisz cenę i dostępność.

Kliknij zdjęcie. Sprawdzisz cenę i dostępność.

Kliknij zdjęcie. Sprawdzisz cenę i dostępność.
W sercu lasu. Wędrówka po lasach świata
Piękne ilustracje i konkretne informacje. Zaczynamy od podstaw np. z czego zbudowane jest zdrzewo, jak zmieniają się pory roku. To z pewnością świetna książka dla przedszkolaków. Przyda się też starszym dzieciom, bo wraz z wędrówką po kolejnych stronach, poznajemy konkretne lasy na świecie, które różnią się wyglądem, żyjącymi tam zwierzętami i roślinami.
W książce są też różne ciekawostki ze świata przyrody, łącznie ze zwracaniem uwagi małych czytelników na to, co słychać i czuć w lesie. Świetny pomysł na spacer po lekturze, ze zwróceniem uwagi dziecka na poznawanie świata wszystkimi zmysłami.
Autorka Christiane Dorion
Wydawnictwo Papilon
Książka dla 4-9 latków.
Gabinet zoologii
Dziesięć ekosystemów, które możemy podglądać i to bardzo dosłownie. Przez specjalne zoczewki obserwujemy zwierzęta dzienne i nocne oraz rośliny. Każdy rozdział podsumowany jest opisem zwierząt i roślin.
Autorka Rachel Williams
Ilustracje Carnovsky
Tłumaczenie Agnieszka Sobolewska
Wydawnictwo Dwie Siostry
W tej serii jest także: Gabinet anatomii >>
Jeśli masz w domu miłośnika zwierząt, zerknijcie też razem do zestawienia: Książki dla dzieci o zwierzętach >>
Ja i świat. Informacje w obrazkach
Takie edukacyjne książki dla dzieci należą do moich ulubionych. Jest tu masa informacji pokazanych w prostych schematach. Graficzne porównania są tym, czego bardzo brakuje mi w podręcznikach.
Kilkulatkowi naprawdę trudno sobie wyobrazić wielkość różnych krajów czy procentową ilość dzieci mających dostęp do edukacji w skali świata. Takie grafiki są wspaniałym źródłem wiedzy, którą dziecko jest w stanie sobie poukładać w głowie, przetworzyć i korzystać z niej, gdy zajdzie taka potrzeba.
Jeśli masz ochotę zerknać na filmową recenzję, w której sporo opowiedziałam o tej książce, zapraszam tutaj: Ja i świat >>
Autorka Mireia Trius
Ilustracje Joana Casals
Wydawnictwo Adamada
Dla dzieci 9+.
Ilustrowany Inwentarz Kwiatów
To prawdziwa gratka dla miłośników przyrody, bo w książce znajduje się aż 65 opisanych i zilustrowanych roślin. Te ilustracje są bardzo precyzyjne, przywodzą na myśl dawne notatki badaczy, którzy dopiero odnajdowali nieznane gatunki roślin.
Właściwie, czytając tę książkę sama poczułam się, jak badaczka odkrywająca nowe gatunki, bo przecież zwykły śmiertlenik nie zna dokładnie informacji na temat wszystkich tych roślin. Poznawanie ich w takim wydaniu to czysta przyjemność, tak powinny wyglądać edukacyjne książki dla dzieci.
Jeśli masz ochotę zerknać na filmową recenzję, zapraszam tutaj: Ilustrowany Inwentarz Kwiatów >>
Autorka Virginie Aladjidi
Ilustracje Emmanuelle Tchoukriel
Wydawnictwo Zakamarki
Książka dla dzieci 6+.
Edukacyjne Inwentarze
Obserwuj Aktywne Czytanie, nie przegapisz żadnych wieści o nowościach, rabatach i niespodziankach.
Nauka. To lubię
Książka autorstwa Tomasza Rożka jest gruba i zdecydowanie dedykowana nieco starszym uczniom. Znajdziemy tu odpowiedzi na najróżniejsze pytania o świat, procesy fizyczne, chemiczne. Są też realne ilustracje, ciekawostki i pomysły na eksperymenty. Im dłużej zagłębiam się w treść, tym bardziej doceniam ogrom pracy i zwracanie uwagi na detale, ważne z puntu widzenia dziecka poznającego świat.
Książka dla 8-14 latków.
Wydawnictwo Wilga
Autor Tomasz Rożek
Zdobyć Koronę. Opowieść o Jerzym Kukuczce
Książki do słuchania, czyli audiobooki to coś, co bardzo sprawdza się w edukacji i polecam, kiedy tylko mogę. Audiobooków można słuchać np. podczas spaceru czy sprzątania, a wiele z nich jest opracowanych lepiej niż szkolne podręczniki.
Ta konkretna książka (właściwie audiobook z książką) jest historią Jerzego Kukuczki, jednego z najwybitniejszych himalaistów. I nie do końca chodzi w niej o życiorys, czy naprawdę ważny kawałek historii. To też opowieść „dająca kopa” wszystkim tym, którym trochę (lub bardzo) się nie chce, wątpią w siebie czy nie mają pomysłu na życie. Opowieść o pasji może ten pomysł pomóc sprecyzować.
Autorka Anna Czerwińska-Rydel
Czyta Andrzej Chyra
Muzyka Paweł Mykietyn
Opracowanie graficzne Grażka Lange
3CD audio + książeczka
Wiek 7-15 lat
Wydawnictwo Buka





Co to ten rak?
Bardzo ważna i konkretna książka o raku, czyli chorobie dotykającej bardzo wiele rodzin. Myślę, że warto po nią sięgnąć w momencie, gdy jest potrzebna np. ktoś bliski zmaga się z rakiem lub dziecko zadaje pytania na ten temat.
Wiem, że czasem obawiamy się takich książek, bo temat daje do myślenia i może przestraszyć. Tu nie ma żadnego starzenia, wręcz przeciwnie, autorka jest lekarka i bardzo pięknie wyjaśnia, dlaczego niektórzy chorują, jak organizm reaguje na komórki rakowe i jak wygląda leczenie.
Wydawnictwo Mamania
Autorki Dr Sarah Herlofsen, Dagmar Geisler
Książka edukacyjna dla dzieci w wieku 9-18 lat.
Dzień dobry, do widzenia. Magiczny słownik antonimów
Bardzo prosty i wciągający pomysł na naukę antonimów, czyli wyrazów przeciwstawnych. Specjalne „szkiełko” ukrywa jedne lub drugi wyraz, tak samo dzieje się, gdy oglądamy ilustrację np. mokry i suchy.
Autorka Delphine Chedru
Wydawnictwo Wytwórnia
Książka edukacyjna dla dzieci w wieku 5-9 lat.
Seria „Idol”
Książki w formie zeszytów do rysowania, wyklejania i wyrażania tego, co czujemy i rozumiemy, poznając życie konkretnej postaci.
Świetny pomysł, choć od razu trzeba powiedzieć, że te życiorysy są krótką, ogólną informacją o konkretnej osobie, niekoniecznie zagłębiają się w niuanse i smaczki, które w obszernych biografiach z pewnością znajdziemy.
Tu pomysł polega raczej na przybliżeniu dzieciom ważnych postaci: Mikołaj Kopernik, Maria Skłodowska-Curie i Frida Kahlo. Na kolejnych kartkach poznajemy elementy charakterystyczne dla nader epoki, angażujemy czytelnika do pomocy bohaterom.
Czy te postacie są idolami? Dla niektórych pewnie tak, choć dzisiaj to słowo kojarzy się raczej z muzyką czy aktorstwem, a nawet YouTubem, gdzie idolami są gamerzy. Niemniej jednak jest to ciekawa lekcja historii do zaproponowania uczniom.
Tekst: Marta Kowerko-Urbańczyk
Ilustracje Justyna Styszyńska.
Wydawnictwo Widnokrąg.
Edukacyjne książki dla dzieci w wieku 6-10 lat.
Mikołaj Kopernik
Maria Skłodowska-Curie
Frida Kahlo
Po ciemku, czyli co się dzieje w nocy
Bardzo szczegółowa propozycja pokazująca, co się dzieje, gdy zapada noc. Podzielona na kilkanaście rozdziałów, z których dowiemy się o pracy np. górników czy lekarzy na nocnych dyżurach. Życie nocne prowadzą też zwierzęta. Jeśli ktoś ma pytania na temat tej pory, tu znajdzie całą masę informacji.
Spodoba się dzieciom w ieku 4-8 lat, a jej niewątliwie edukacyjna wartość może też pomóc odpowiedzieć na odwieczne rodzicielskie pytanie: Jak zagonić dzieci do łóżka? >>
Autorka Monika Utnik-Strugała
Wydawnictwo Nasza Księgarnia
Fizyka kwantowa i jej tajemnice
Masa informacji zebranych przez ludzi na przestrzeni lat. Duże wydanie z wieloma ilustracjami oraz pomysłami na eksperymenty, a konkretniej, wyjaśnieniami eksperymentów i odpowiedziami na pytania, które na pierwszy rzut oka wcale nie są „edukacyjne”. Dzieci po prostu chcą wiedzieć, skąd w żarówce światło lub czy kiedyś będzie można przenikać przez ściany. Jest też słynny eksperyment z kotem Schrödingera, co będzie frajdą dla fanów serialu Big Bang.
Książka dla dzieci w wieku 10-15 lat.
Co ma kura z jaszczura? Wielka księga ewolucji
W tej książce mamy całą masę najdziewniejszych zwierząt i równie wiele współczesnych, które dobrze znamy. Rewelacyjnie przedstawiony proces ewolucji na konkretnych przykładach. Ewolucja to tak ogromne, ciężkie i pojemne słowo, że czasami (zwłaszcza kiedy jest się dzieckiem) trudno to wszystko sobie jakoś w głowie poukładać. Takie książki bardzo w tym pomagają, bo za pomocą kilku faktów i ciekawostek sprawiają, że wiele informacji po prostu logicznie da się wyjaśnić.
Nasze wyobrażenie o ewolucji pewnych gatunków zazwyczaj ma się nijak do badań i prawdy. Im więcej bardzo współczesnych książek informujących o najnowszych doniesieniach w tej dziecinie, tym lepiej. Dzięki temu wiem, jak odpowiadać dzieciom na pytania typu: Skąd się wzięły pióra? Jak powstały? Przecież pióra i puch powstały z przekształconych łusek gadów, a to oznacza, że współczesnym ptakom bliżej do dinozaurów niż np. jaszczurkom, które zazwyczaj z tymi gadami kojarzymy.
Informacje są tu krótkie, ułożenie chronologiczne, do tego proste rysunki, przekroje i mnóstwo porównań (pisemnych i graficznych). Do tego za każdym razem jest też postać dziecka żeby pokazać małemu czytelnikowi wielkość danego stworzenia. To działa na wyobraźnię i pozwala wszystko sprawnie zapamiętać. Książka nie jest przeładowana,, za to pełna konkretów i tak trochę prowadzi czytelnika za rękę, co akurat w przypadku tak zawiłego tematu naprawdę świetnie się sprawdza.
Zaglądamy do niej filmowo podczas nagrania odcinka podcastu Aktywne Czytanie: Co ma kura z jaszczura? >>
Tu jesteśmy
Tym razem wyruszamy w kosmos żeby zdobyć kolejne ciekawe informacje. Jeśli ktoś lubi kreskę i styl duetu Aleksandry i Daniela Mizielińskich to nie będzie rozczarowany. Ja uwielbiam i kibicuję wszystkim ich projektom, także tym nieco bardziej wirtualnym np. Co z ciebie wyrośnie? i Pica Pic.
To nowe wydanie książki, z której już na pierwszych stronach dowiemy się, że kosmos wcale nie wygląda tak jak nam się wydaje. Autorzy próbują wyjaśnić małym czytelnikom, jak to tak prawdę wygląda. Jak to najlepiej wyjaśnić? Nie da się inaczej niż na przykładach znanych dzieciom z życia (lub bajek np. o Złotowłosej) i doświadczania.
Zapraszanie do eksperymentowania to świetny pomysł, bo zupełnie inaczej przyjmuje się wiedzę słysząc, że Układ Słoneczny jest ogromny, a inaczej kiedy można to zobrazować samodzielnie np. podczas spaceru wykorzystując piłkę plażową, mandarynkę (Jowisz), śliwkę (Saturn) czy ziarnka kaszy (Mars, Merkury, Pluton). Okazuje się, że aby tak naprawdę zobrazować skalę pewnych zjawisk i odległości trzeba wyjść z domu i zacząć działać. Tak, aktywne czytanie! Jeśli piłka plażowa jest Słońcem, to Jowisz będzie wielkości mandarynki. Ale oprócz wielkości mamy też odległości. Będziemy potrzebowali aż 300 metrów żeby zaznaczyć odległość Jowisza od Słońca. Gdzie w takim razie wylądują orzechy laskowe (Neptun)?
Tym sposobem mamy szanse poznać najdalsze zakamarki kosmosu, ale przede wszystkim uporządkować wiedzę na jego temat. Sprawdzić czy zawód astronauty jest czymś, co fascynuje nasze dzieci? Czy wiedzą ile śmieci jest w kosmosie? Czy naprawdę jesteśmy sami wśród miliardów istniejących galaktyk?!
Zaglądamy do niej filmowo podczas nagrania odcinka podcastu Aktywne Czytanie: Tu jesteśmy >>
Ooodjazd! (pop-up)
Niepozorna na pierwszy rzut oka książka o pociągach jest niezwykłą lekcją historii, konkretnie na temat kolei. Otwierając poszczególne strony widzimy, jak wyglądała „Rakieta” z 1829, a potem kolejnych kilka kroków milowych związanych z podróżowaniem pociągiem.
Ilustracje w tej książce można oglądać na kilka sposobów. Przekładając kartka po kartce mamy zamknięty rozdział np. pociąg o nazwie „Latający Szkot”. Pop-up z misternymi elementami sprawia, że czujemy się, jakbyśmy byli na tym peronie.
Można też całość rozłożyć, jest bardzo długa i zwiedzać sobie kolejne wystawy, jak w muzeum. I chyba właśnie tak jest pomyślana całość, trochę jak wycieczka do muzeum, bo na odwrocie każdego rozdziału jest „tabliczka” z opisaną historią danego pociągu.
Wydawnictwo Dwie Siostry
Autor Gérard Lo Monaco
Tłumaczenie Jadwiga Jędryas
Start. Design dla nastolatków i nie tylko
Książka napisana i opracowana przez znanego projektanta. Pięknie wydana, jest bardzo wymownym argumentem autora twierdzącego, że można zaprojektować świat wokół nas tak, żebyśmy działali zgodnie z intencjami osób projektujących. Coś w tym jest, a nawet bardzo wiele, bo już sama okładka została opracowana zgodnie ze wszystkimi niuansami sztuki designu.
Dalej jest tylko lepiej, bo czytelnicy dowiadują się, na co zwracać uwagę w otoczeniu, jak wykorzystać projektowanie, jak to robić z głową i świadomie.
Więcej o książce przeczytasz w recenzji: Start. Design dla nastolatków i nie tylko >>
Wydawnictwo Mamania
Książka dedykowana młodzieży 14-18 lat
Więcej książek edukacyjnych
Na blogu Tylko dla Mam oraz Aktywne Czytanie często opowiadam o edukacyjnych książkach dla dzieci. Zostawiam recenzje, które wpisują się w to zestawienie – realne ilustracje, bez bajkowej fabuły, ciekawostki i fakty.
Kliknij w tytuł, przejdziesz do recenzji.
- Seria „Przyroda to przygoda” >>Wiek 3-7 lat.
- Ewolucja >> Wiek 5-10 lat.
- Everest. Edmund Hillary i Tenzing Norgay. Niesamowita historia >> Wiek 7-12 lat.
- Zwierzęta, które zniknęły. Atlas stworzeń wymarłych >> Wiek 7-12 lat.
- Wielka Księga Gospodarstwa i Wielka Księga Pojazdów >>Wiek 2-6 lat.
- Książki o dojrzewaniu i o tym, skąd się biorą dzieci >> Zestawienie dla dzieci w różnym wieku.
- Opowieści dla dzieci, które chcą być wyjątkowe >> Wiek 7-10 lat.
- Wielka księga ciemności >> Wiek 4-10 lat.
- Mury i Rewolucje >> Wiek 8-16 lat.
- Anatomia natury >> Wiek 6-10 lat.
- Mosty, wieżowce, tunele >> Wiek 5-9 lat.
- Liczymy razem >> Wiek 3-5 lat.
- Mapy. Edycja fioletowa >> Wiek 4-10 lat.
- Everest (Wydawnictwo Wilga) >> Wiek 4-8 lat.
- Everest (Adamada) >> Wiek 4-8 lat.
- Uniwersytet malucha. Fizyka kwantowa dla maluchów >> Wiek 3-6 lat.
- Zwierzęta, które zniknęły >> Wiek 4-8 lat.
- 3 książki dla dzieci o podróżach >> Zestawienie dla dzieci w różnym wieku.
- Ciało, Ty i miliardy twoich mieszkańców >> Wiek 8-12 lat.
- Drzewa >> Wiek 3-9 lat.
- Atlas miast Polski >> Wiek 5-10 lat.
- Książki dla dzieci o ekologii i przyrodzie >> Zestawienie dla dzieci w różnym wieku.
- Co to jest śnieg? >> Wiek 2-4 lata.
- Jak sobie poczynamy? Historia koncepcji i antykoncepcji >> Dla nastolatków.
- Ortografia metoda hakową >> Wiek 9-12 lat.
- Skąd się wzięły małpy w internecie? >> Wiek 7-10 lat.
- Jak to powiedzieć? >> Wiek 3-6 lat.
- Cały ten świat >> Wiek 3-6 lat.
- Co za historia >> Wiek 3-6 lat.
- Dziewczęta myślą o wszystkim. Wynalazki >> Wiek 8-12 lat.
- Skąd się bierze jedzenie? >> Wiek 3-6 lat.
- Kto się chowa w lesie i na śniegu? >> Wiek 2-5 lat.
- Sowa czy puszczyk? >> Wiek 4-10 lat.
- Rok w lesie i Rok w ogrodzie (Adamada) >> Wiek 2-6 lat.
- Sylaboratorium, czyli leksykon młodego erudyty >> Wiek 12-16 lat.
- Zrób to kropk po kroku >> Wiek 4-7 lat.
- Matematyczna pizza >> Wiek 6-10 lat.
- Polskie zwyczaje i obrzędy wielkanocne >> Wiek 4-8 lat.
- Pan Kartezjusz gra w statki i Bakterie do kwadratu >> Wiek 9-12 lat.
- Układam świat. Altas z puzzlami magnetycznymi >> WIek 4-7 lat.
- Geometria Faraona >> Wiek 5-9 lat.
- Słowniczek ortograficzny >> Wiek 8-10 lat.
- 52 tygodnie >> Wiek 5-8 lat.
- I ty możesz zmienić świat >> Wiek 7-12 lat.
- Zabawy logopedyczne >> Wiek 3-7 lat.
- Wielka Brytania dla dociekliwych >> Wiek 8-12 lat.
- Podano do stołu >> Wiek 4-10 lat.
- Góry i Bieguny >> Wiek 3-7 lat.
- Wielcy malarze dzieciom >> Wiek 3-8 lat.
- Biblioteczka Montessori: Ciało, ogród, Ptaki Europy, Kosmos >> Wiek 4-7 lat.
- Konie i Łodzie >> Wiek 5-10 lat.
- Gramatyka i ortografia >> Wiek 8-10 lat.
- Wielka księga przyrody i Wielka księga matematyki >> Wiek 4-6 lat.